Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – zważywszy na skalę zbrojnego oporu żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej i ludności cywilnej przeciwko powojennej sowietyzacji Polski, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku ustanowił dzień 1 marca – Narodowym Dniem „Żołnierzy Wyklętych”. Pod opieką pani mgr Magdaleny Tomczyk uczennice z klasy 5B z tej okazji przygotowały uroczystą akademię, w której zaprezentowały tło historyczne, poezję i muzykę patriotyczną, przybliżającą ideę walki zbrojnej bohaterskiego czynu Żołnierzy Niezłomnych.

Żołnierze wyklęci,
Przez tak wiele lat i miesięcy,
Zapomniani przez swoich, doczekali się chwili
Gdy wrócono ich naszej pamięci.
Nadszedł dla was czas prawdy, bohaterscy żołnierze,
Sprawiedliwości zorza jaśnieje,
Przywrócono wam godność, tak nikczemnie splamioną,
Cała Polska wam dzisiaj dziękuje.