Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy corocznie 4 października. Dzisiejsze święto zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. W Polsce obchody Światowego Dnia Zwierząt zorganizowano po raz pierwszy w 1993 roku. Święto obchodzone jest w dzień wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń głosząc, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi. Z tej okazji uczennice z klasy 6B pod opieką pani mgr Magdaleny Tomczyk przygotowały komunikat przez szkolny radiowęzeł.

Kotu potrzeba niewiele:

Pogłaskać go tylko w niedzielę,
w poniedziałek, wtorek i w środę
leciutko podrapać go w brodę,
w czwartek, w piątek i w sobotę
pobawić się trochę z kotem
i w niedzielę – znów niewiele.

A jeśli ci się uda
pokochać go troszeczkę
i tym co mu smakuje
napełnisz mu miseczkę

i mocno postanowisz
nie oddać go nikomu
i zgodzisz się by czasem
porządził trochę w domu,

to zauważysz potem
(to zresztą przyjdzie z wiekiem),
że będąc bliżej z kotem,
jesteś bardziej człowiekiem.