Tarnów – Pierwsze Niepodległe. Bądźmy pierwsi i dziś – wywieśmy polską flagę od 30 X!

Tarnów – Pierwsze Niepodległe. Bądźmy pierwsi i dziś – wywieśmy polską flagę od 30 X!

Tarnów będzie świętować w najbliższy weekend, 29 i 30 października, 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Data jest nieprzypadkowa, gdyż 30 października 1918 roku ówczesny burmistrz miasta, Tadeusz Tertil, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku: – Rada Miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada wniosek przyjęła – w ten sposób Tarnów dołączył do odradzającej się Rzeczypospolitej jako pierwsze miasto w kraju. Od 2017 roku, za sprawą uchwały podjętej przez radnych miejskich, 30 października obchodzony jest jako „Święto Miasta Tarnowa – Pierwsze Niepodległe. Dzień Zwycięskiego Zrywu Niepodległościowego z roku 1918”. Z tej okazji w piątek w Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się uroczysta gala z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Z kolei na sobotę zaplanowano m. in. wspólną sesję Rady Miejskiej i Rady Powiatu, podczas  której poznamy laureatów konkursu o „Nagrodę im. Tadeusza Tertila”.
BĄDŹMY PIERWSI I DZIŚ – WYWIEŚMY POLSKA FLAGĘ JUŻ 30 PAŹDZIERNIKA!
(informacje za:  Wydziałem Komunikacji Społecznej UM Tarnowa oraz portalem Tarnów. nasze miasto.pl)