Wycieczka 2A i 2C do Zalipia

Wycieczka 2A i 2C do Zalipia

Dnia 13 września 2022 roku uczniowie klasy 2a i 2 c wraz z wychowawczyniami Panią mgr Niną Prusak, Panią mg Elżbietą Wilk i opiekunkami Panią mgr Anitą Sterną i  Panią mgr Magdaleną Siembab – Krzyżak ze Szkoły Podstawową Nr 24 udali się do Zalipia, najbarwniejszej wsi w Polsce położonej na Powiślu Dąbrowskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motywy kwiatowe. W Domu Malarek oglądaliśmy zgromadzoną ekspozycję sztuki ludowej oraz bogato zdobioną ceramikę. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, gdzie  próbowały malować najpierw na kartce zalipiańskie wzory, by później ozdobić drewniane deseczki motywami kwiatowymi. Zwiedzając „Zagrodę Felicji Curyłowej” poznaliśmy historię ozdabiania chat motywami kwiatowymi. Mogliśmy podziwiać wnętrza dekorowane bukietami wykonanymi z bibuły, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano również na budynkach, studniach i płotach.