1C w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Dnia 7 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 24 z klasy 1C odwiedzili Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Z wychowawczynią Panią mgr Elżbietą Wilk i Panem bibliotekarzem mgr Adamem Dudkiem uczestniczyli w warsztatach muzealnych pt. „Zamknięte w malowanej skrzyni”. Zadaniem tych warsztatów było przybliżenie obrzędów i zwyczajów małopolskiej wsi z początku XX wieku. Na zajęciach uczniowie zostali zapoznani z dawnymi obyczajami, które panowały na małopolskiej wsi na początku XX wieku oraz przyśpiewkami ludowymi, które towarzyszyły obrzędom chrzcin, uroczystościom weselnym i wyskubkom. Następnie próbowali odkryć, co mogła mieścić skrzynia posagowa bogatej panny wydawanej za mąż oraz jak przygotowywano dziecko do chrztu. Uczestnicy porównywali dawne i współcześnie panujące obrzędy. Kolejnym wyzwaniem było darcie pierza wraz ze wspólnym wykonywaniem przyśpiewek ludowych m.in.: Leciały gąseczki, Miała baba koguta, W moim ogródeczku, Głęboka studzienka. Na zakończenie każdy uczestnik samodzielnie ozdobił drewnianą skrzyneczkę na pamiątki i zabrał ją do domu. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.