Matematyczna galaktyka wiedzy w SP Nr 24

Matematyczna galaktyka wiedzy w SP Nr 24

Uniwersytet Dziecięcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie otrzymał dofinansowanie w ramach Programu grantowego „mPotęga” (V edycja)  na realizację projektu pt. Matematyczna galaktyka wiedzy. W projekcie biorą udział dzieci klas 4 ze Szkoły Podstawowej Nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie.
Termin realizacji projektu: wrzesień – grudzień 2018 r.
Harmonogram warsztatów:
19 września 2018 r. odbył się warsztat pt. Historia pieniądza, podczas którego słuchacze zapoznali się z pojęciem pieniądza, z jego rodzajami, historią oraz funkcjami jakie spełnia obecnie ten środek płatniczy. Dowiedzieli się w jaki sposób dokonywano transakcji za czasów Mieszka I. Dodatkowo podczas zajęć zostały omówione zabezpieczenia pieniądza przed fałszowaniem na przykładach różnych walut.
26 września 2018 r. przeprowadzony został warsztat pt. Origami. Na warsztatach dzieci poznały historię origami, doskonaliły umiejętności koncentracji, skupienia uwagi oraz zdolności zapamiętywania. Zobaczyły, że poprzez ćwiczenia mogły składać dużo trudniejsze figury, i że origami to nauka poprzez zabawę. Zginając kartki papieru poznawały własności figur geometrycznych. Dzieci samodzielnie zrobiły zakładki do książek oraz biedronki.
10 października 2018 r. zrealizowany został warsztat pt. Szyfrowanie – małe i duże tajemnice. Podczas warsztatu uczniowie poznali ciekawszą stronę „matematyki – królowej wszystkich nauk”. Na warsztatach zapoznali się z historią szyfrowania, a także dowiedzieli się dlaczego szyfrowano w starożytnym Egipcie. Uczniowie poznali i przećwiczyli różne rodzaje szyfrów w tym min. szyfr podstawieniowy, szyfr Cezara oraz szachownicę Polibiusza. Poznali historię Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej oraz sylwetki polskich kryptologów, którzy złamali szyfr tej niezwykłej maszyny.
24 października 2018 r. odbył się warsztat pt. Pętle Tantrixa, podczas którego uczniowie zapoznali się z historią i zasadami gry Tantrix. Gry logicznej polegającej na tworzeniu kolorowych linii i pętli, która otrzymała złotą nagrodę Good Toy Guide’s Gold Award jako Najlepsza Gra w 2003 roku.  Dzieci dobrały się w grupy dwu lub czteroosobowe i z zaciekawieniem słuchały poleceń osoby prowadzącej. Następnie z dużym zaangażowaniem starały się pokonać „przeciwników” zdobywając jak najwięcej punktów.
14 listopada 2018 r. odbył się warsztat pt. Na zapleczu apteki. Uczestnicy warsztatu wcielili się w rolę aptekarzy i samodzielnie przygotowywali lecznicze maści: maść prostą oraz zmiękczającą. Bardzo dokładnie odmierzali przy pomocy elektronicznych wag odpowiednie składniki, które następnie mieszali. Dowiedzieli się jak ważne jest posługiwanie się odpowiednimi miarami, jednostkami, proporcjami czy skalami.