Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

Dnia 19 listopada 2018 roku rozpoczął się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”. Będzie się już 20. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone jest w dniach 19 – 25 listopada 2018 roku. Dlaczego wybrano hasło „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!” Hasło Tygodnia Edukacji Globalnej wybierane jest na corocznym spotkaniu Sieci Koordynatorów i Koordynatorek Edukacji Globalnej, działającej przy Centrum Północ-Południe Rady Europy. Na wybór tego właśnie tematu wpłynęła pilna potrzeba promocji agendy Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej w 2015 roku przez ONZ oraz zwrócenie uwagi świata na globalne wyzwania, jakim wszyscy musimy stawić czoła – migracje międzynarodowe, zmiany klimatu, rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne. W tym roku stawiamy na Klimat. Dlatego też w naszej szkole w I semestrze roku szkolnego 2018/2019 pod kierunkiem mgr Magdaleny Tomczyk i mgr Agnieszki Wojtarowicz realizujemy projekt „Klimat to temat!.” Program podejmuje aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkim zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej. Zagadnienie zmiany klimatu jest również ważne dla władz lokalnych i międzynarodowych. Władze wojewódzkie uwzględniają ten temat w Programach Ochrony Środowiska, ONZ organizuje Szczyt klimatyczny, który w tym roku odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.
Być może wydaje Ci się, że zmiana klimatu to temat odległy i Ciebie nie dotyczy? A jednak to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi aktualnie ludzkość, a ludzkość to my! Zmiana klimatu wpływa na funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek na całym świecie, począwszy od wywoływania niebezpiecznych anomalii pogodowych poprzez spadek wysokości plonów aż do intensyfikowania konfliktów międzynarodowych. Czy zauważyliście jak zmieniła się pogoda w naszym kraju? W grudniu jest jeszcze dość ciepło, a w sierpniu na drzewach są już dojrzałe kasztany. Tego roczne upały mogą być przyjemne dla plażowiczów, ale konsekwencje zmiany klimatu stanowią też zagrożenie dla takich sektorów jak: energetyka (uszkodzenia linii przesyłowych w skutek huraganów i intensywnych burz, problemy z dostępnością wody niezbędnej do chłodzenia w systemach energetycznych), rolnictwo (spadek produkcji roślinnej poprzez zmienność opadów oraz częste susze) czy transport (niszczenie infrastruktury drogowej i pojazdów wskutek oddziaływania skrajnych temperatur, wzrost ryzyka wypadków z powodu szybko zmieniających się warunków pogodowych). Dlatego warto przedsięwziąć działania na rzecz ograniczania tych konsekwencji, co robimy m.in. biorąc udział w programie Klimat to temat! Podejmijmy razem wyzwanie, uczmy się, dzielmy wiedzą i doświadczeniem! Bądźmy odpowiedzialni za naszą przyszłość. Zobacz więcej o programie.