Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dnia 31 stycznia 2019 roku w sali teatralnej Szkoły Podstawowej Nr 24, pod kierunkiem Pani mgr Magdaleny Tomczyk odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadający w dniu 27 stycznia. Wydarzenie poświęcono pamięci Henryka Schoenkera, zmarłego z 15 na 16 stycznia 2019 roku w Tel Awiwie, ostatniego świadka krwawych wydarzeń w tarnowskim getcie, ocalałego z Zagłady Żydów, autora książki „Dotknięcie anioła”, która doczekała się ekranizacji. Uczniowie i uczennice z klas 3A i 3F przedstawili tło historyczne martyrologii narodu żydowskiego podczas II wojny światowej na ziemiach polskich, zaprezentowali poezję poruszającą tematykę Holokaustu oraz zaśpiewali wzruszającą piosenkę „Warszawo ma”. Gościem uroczystości był Dyrektor naszej szkoły Pan mgr Mariusz Zając wraz z gronem pedagogicznym i uczniowskim oraz tarnowski historyk, Pan dr Andrzej Gerlach, który wygłosił interesujący wykład „Getto tarnowskie”, wzbogacony licznymi fotografiami archiwalnymi miasta Tarnowa z czasów okupacji hitlerowskiej. Akademia stanowiła wezwanie do podtrzymywania pamięci i edukacji o Zagładzie narodu żydowskiego oraz miała na celu wzbudzenie zadumy nad tragicznym doświadczeniem Holokaustu w historii XX wieku.